Google Pixel и предшественикът му Nexus 6P имат едни от най-добрите камери при мобилните телефони и вече сме достатъчно впечатлени от възможностите им при слаба светлина. Изглежда обаче, че в обективите на двата телефона все още се крие огромен потенциал.

Това ни демонстрира Флориан Кайнц, софтуерен инженер към Google Daydream, който преди това е работил дълги години в Industrial Light & Magic. Той се опитва да пресъздаде висококачествените нощни снимки с DSLR, но използвайки само мобилните камери в телефоните на Google. 

И се справя невероятно.

Кайнц е демонстрирал някои от снимките на колегите си от Gcam, които работят по алгоритмите за подобряване на снимките, направени през мобилни устройства. Най-успешиният проект на Gcam е режимът HDR+, който показа отлични резултати в Pixel. Най-общо HDR+ прави светкавично до 10 снимки, които обединява в една, за да събере достатъчно светлина и да достави най-добрия резултат. Разбира се, този режим също има ограничения и те се появяват, когато околната светлина вече е прекалено оскъдна - най-трудната задача за камерата на всеки смартфон.

Кайнц иска да решим именно този проблем. Той се обръща към експерименталното приложение SeeInDark, дело на Марк Ливой. Неговата цел е да даде възможност за снимки при много ниско количество светлина. To трупа повече кадри, като ги обединява с идеята, че кадъра е напълно статичен, а всяка разлика при поредицата от снимки е резултат от движението на камерата или шума от сензора. Приложението допълнително намалява шума чрез смъкването на резолюцията на снимката до 1 MP. Със SeemInTheDark можете да правите снимки, макар и с ниско качество, на лунна светлина.

Проблемът с HDR+ и SeeInTheDark е, че всеки кадър трябва да бъде в приемливи нива, за да не се наблюдава размазване. Това е дължината на експозицията е около една десета от секундата. Тъй като потребителят не може да държи дълго време телефона напълно неподвижен, няма смисъл да се правят повече кадри. Резултатът би бил прекалено размазано изображение. Така се ограничава и количеството светлина, което камерата може да събере. И все пак Кайнц е направил наистина добри снимки.

Част от тайната се крие в специалното приложение, което Кайнц разработва за камерата. Чрез него потребителят може ръчно да контролира времето за експозиция, ISO и фокусното разстояние. Когато се натисне спусъкът, приложението изчаква няколко секунди и след това записва 64 кадъра с избраните настройки. Програмата записва суровите кадри, уловени от сензора, в DNG файлове, които могат да се свалят на PC и да се обработят. Кайнц прави снимките с Nexus 6P при 32 4-секундни кадъра с ISO 1600. След това закрива сензора с матово тиксо и заснема още 32 черни кадъра. След това обединява всичко това на Photoshop. Първите 32 кадъра са зърнести, но са достатъчно, за да бъдат изчистени, а допълнителните 32 помагат за тъмните елементи в снимката.

Въпреки че в момента създаването на тези снимки звучи като упорита работа, това може би са първите стъпки към създаването на софтуер, който ще направи всичко това сам. В момента виждаме на какво е способен HDR+ и той може да е основата за решаването на най-големия ребус за камерите на мобилните телефони - ниското количество светлина. Със сигурност можем да очакваме сериозен пробив, но дали ще дойде скоро? Имаме известни съмнения, но нови като тази ни дават надежда. 

А докато очакваме този пробив, просто се насладете на страхотните попадения.

Тагове: