По принцип самоуправляващите се коли се програмират да бъдат изключително внимателни, но понякога има ситуации, в които те трябва да направят бързи и резки маневри, за да избегнат сблъсък. Могат ли тогава тези коли, които се движат със скоростта на костенурка, да взимат такива светкавични решения като човек? Учените от университета Станфорд имат отговор и той е положителен.

Те са създали невронна мрежа, която позволява на колите без шофьори да правят невероятно бързи и прецизни маневри, подобно на пилоти. Според учените, тъй като 94 процента от катастрофите се дължат на човешка грешка, когато станат част от ежедневието ни, автономните коли ще трябва да имат възможности, надвишаващи човешките. Мотивирани от нуждата за безопасност и адаптация на колите към различни ситуации, учените са програмирали мрежата с данни от 200 хиляди примера за движение, включително шофиране по хлъзгави повърхности като лед и сняг. След това те са захранили с нея двете си автономни коли: Niki, който е Volkswagen GTI и Shelley, която е автономно Audi TTS.

На пистата в Калифорния двете коли показват изключителни умения, а учените ще продължат да развиват невронната мрежа с повече данни, така че тя да бъде адекватна не само на писта, но и в реални ситуации.   

Първо, Shelley преминава контролирана от автономната система, базирана на физиката, предварително заредена с информация за курса и условията. В сравнение със същия курс по време на 10 последователни изпитвания Shelley и опитен шофьор любител генерират сравними времена на обиколка. След това изследователите зареждат Niki с новата си система за невронни мрежи. Автомобилът изпълнява по същия начин както научените, така и базираните на физиката системи, въпреки че на невронната мрежа ѝ липсва ясна информация за триенето на пътя.