Според наскоро публикувано проучване в MIT Technology Review учени са използвали генетично конструирани Т-клетки (T-лимфоцитите принадлежат към групата на белите кръвни клетки, известни още и като лимфоцити. Играят основна роля при клетъчно медиирания имунитет) от донор, за да излекуват две бебета от левкемия, намеквайки за бъдеще, в което лечението на левкемия може да бъде доста по-евтино.

Двете бебета са само на 11 и 16 месеца и тяхно предишно лечение е било неуспешно. От друга страна лечението с Т-клетки се е доказало като успешно и при рак на кръвта. Но досега като субстанция се е ползвала собствената кръв на пациента.

При този последен метод, с използването на донорски клетки, може да се създаде така нареченото „лечение от рафта", премахвайки процеса на вземане на кръв, нейното изпращане, обработка и връщане обратно за прилагане върху пациента.

При новия тип лечението стартира незабавно, с цената на една "доза" някъде около 4000 щатски долара, по-малко от 10 процента от разходите при използването на собствената кръв на пациента.

 

Прочетете и това: Проучването Twins Study на NASA показва, че продължителният престой в Космоса е опасен за хората 

Тагове: