Sony заговориха за новия PlayStation 5 и много хора побързаха да изпратят добрия стар PS4 в пенсия. Да, признаваме, че новата конзола на японците звучи, меко казано, впечатляващо (на хартия), но едва ли ще я видим на живо преди 2020.

Виж още: Официално можем да мечтаем: Sony с изчерпателна информация за PlayStation 5

Дотогава в PlayStation 4 има още много, твърде много живот. Не ви се вярва? Ето ви поне четири изключително силни аргумента в подкрепа на това твърдение: Last of Us Part 2, Ghost of Tsushima, Death Stranding, Cyberpunk 2077. Всяко от тези заглавия може би ще има (някой ден) и PS5 версия, но първо и преди всичко ще излезе именно за PlayStation 4.

Така че нашият съвет е – не бързайте да пенсионирате верния си, изпитан във времето PS4. Напротив – в този кратък текст ще ви дадем няколко идеи как да го ъпгрейднете и да удължите живота му още повече.

Осигурете си по-добър звук

Едно от традиционно слабите места на конзолите, поне в сравнение с РС, да речем, е свързано с качеството на аудиото, което те предлагат. Да, PlayStation 4 поддържа Dolby и многоканален звук, но ако го свържете към телевизора или към евтин чифт стерео слушалки, едва ли ще сте очаровани от аудио качеството, което ще получите – особено ако разчитате на 3.5 мм изход на DualShock 4 контролера.

За да „изстискате“ максималното, на което е способна конзолата ви от гледна точка на аудио възможности, ще са ви необходими или качествени говорители, или още по-добре – качествени слушалки плюс съответният усилвател, който да ги захрани.

Една подобна система по принцип не е евтина, а освен това може да ви създаде главоболия от гледна точка на съвместимост, ако не е сертифицирана специално за работа с PlayStation (знаете ги какви са Sony).

Добрата новина е, че на пазара вече се предлагат цялостни, 2 в 1 решения, комбиниращи слушалки и усилвател от висок клас, съвместими с PS4. Един от водещите продукти в този клас например е A40 TR Headset + MixAmp Pro TR от Astro Gaming. Astro е компания, която е тясно специализирана в разработката на елитна геймърска периферия и е на пазара от 2006. От 2017 тя вече е част от голямото семейство на Logitech – бранд, който едва ли се нуждае от допълнителна реклама.

Конкретно A40 TR Headset + MixAmp Pro TR е еволюция на два добре познати на всички Astro фенове продукта – комплекта слушалки с микрофон A40 и портативния усилвател MixAmp Pro TR, но предлагащи се в общ пакет на доста атрактивна цена.

Наборът от уникални екстри и функции, които той предлага, е, меко казано, впечатляващ: пълноценно Dolby Surround декодиране и звук, пълна съвместимост както с PlayStation 4, така и с РС (както и опция за светкавично превключване между аудио вход и от двете платформи), модулен дизайн за слушалките А40 и солидни възможности за модифициране, супер високо качество на изработка и комфорт.

Ако желаете да изстискате максималното от вашия PlayStation 4 по отношение качество на аудио възпроизвеждане, трудно ще намерите продукт с по-добро съотношение цена/възможности на пазара в момента.

Разширете дисково му пространство

Най-новата (и скъпа) модификация на PlayStation 4 – моделът Pro, се предлага с вграден твърд диск с капацитет от 1 терабайт, което като цяло е приличен обем за модерна игрална платформа. Казваме „приличен“, защото изискванията на съвременните гейм заглавия по отношение на дисковото пространство никак не са скромни – нашумял хит като Red Dead Redemption 2 например заема почти 100 гигабайта. God of War – 45 GB. Days Gone – 67 GB. Схващате картинката.

Виж още: 10-те най-очаквани игри за PlayStation 5

Инсталирате само тези три игри и 20% от диска на вашия PS4 Pro вече ги няма. А ако имате стандартен PS4 или PS4 Slim, които разполагат само с 500 GB дисково пространство?

За щастие през тази генерация Sony проявиха предвидливост и се постараха да предложат на феновете си и други решения освен деинсталация на една игра, за да може да се инсталира следващата.

PS4 поддържа две основни опции за разширяване на наличното дисково пространство – подмяна на вградения твърд диск или включване на външен диск с USB интерфейс.

И докато втората опция ще ви осигури единствено екстра пространство, върху което да инсталирате повече игри, първата предлага и още една възможност – да подобрите скоростта, с която работи конзолата ви.

Едно от нещата, върху които най-силно акцентират Sony за новия си PlayStation 5, е неговата подобрена дискова подсистема, която ще разчита на специално проектирано SSD устройство. Това е логичен ход предвид на факта, че дори най-евтиното SSD в момента е в пъти по-бързо от всеки механичен твърд диск.

Малко хора знаят обаче, че и актуалният в момента PS4 поддържа възможност за използване на SSD. За целта е необходимо просто да подмените стандартния механичен диск, който идва с конзолата ви, с SSD устройство по ваш избор.

Проблемът при един подобен ъпгрейд е, че SSD дисковете са по-бързи, но и по-скъпи в сравнение с класически HDD с аналогичен обем. Дори най-достъпните SSD с капацитет 1 TB струват между 200 и 250 лева, докато стандартен механичен диск със същия капацитет можете без проблем да намерите за 80–100.

Едно отлично компромисно решение са т.нар. хибридни дискове, предлагащи „най-доброто от два свята“. Това са механични модели, които обаче разполагат със солиден обем вградена памет за буфериране – обикновено до 8 GB, което ги прави почти толкова бързи, колкото и SSD, но на по-ниска крайна цена.

Особено ярък пример в това отношение е например линията Firecuda на Seagate. Един 2 ТВ диск от тази серия е с цена между 170 и 200 лева, но предлага скорости на трансфер почти на нивото на SSD.

Ако просто се нуждаете от повече обем и скоростта на работа на вашата конзола не ви вълнува особено (или просто не ви се инвестират толкова много пари), на пазара ще откриете и огромно изобилие от външни твърди дискове. Без проблем можете да сдобиете с 1 ТВ модел на цена около 100 лева, но задължително гледайте той да поддържа поне стандарта USB 3.0 (най-добре по-новият 3.1), тъй като това е минималното изискване, посочено в спецификациите на PlayStation 4.

Добавете VR

Един от най-вълнуващите PS4 ъпгрейди, които можете да направите. VR шлемът на Sony предлага фантастична визия благодарение на висококачествения си, 5.7-инчов OLED екран с до 120 херца честота на опресняване. PlayStation VR е и един от най-достъпните китове за виртуална реалност на пазара – двата му основни конкурента са почти двойно по-скъпи.

Виж още: PlayStation VR с нова и още по-достъпна цена

В същото време към днешна дата вече се предлагат над 150 заглавия, поддържащи VR, и броят им непрекъснато расте.

Тук говорим както за трипъл А хитове „тежка категория“, като The Elder Scrolls V: Skyrim VR, Doom VR и Batman: Arkham VR, така и за очарователни, пристрастяващо оригинални инди заглавия от типа на Astro Bot Rescue Mission, Trover Saves the Universe и, разбира се, култовия Beat Saber.

Добрата новина е, че PSVR работи без проблем с всяка от актуалните версии на конзолата – стандартния PS4, Slim или Pro версията.

А в същото време добавянето на VR шлем към нея е безспорно един от най-качествените „ъпгрейди“ за PlayStation от гледна точка на това, което направи тази конзола абсолютен мегахит – игрите.

Това накратко са нашите предложения, с които можете да „съживите“ поувехналата прелест на вашия PlayStation. Пропуснахме ли нещо? Смятате ли, че все още има живот в тази платформа, или мислите, че инвестицията в нея вече е безсмислена загуба на пари? Споделете в коментарите!