В продължение на стотици години Швейцарската гвардия във Ватикана е носела характерна, ярко оцветена униформа, докато защитавала папата и Ватикана, само с няколко незначителни промени през годините. Тази година те обаче правят голяма промяна: традиционният метален шлем - наречен морион - се заменя с такъв, който е 3D принтиран.

Униформите и екипировката на Швейцарската гвардия са изпълнени с традиции. Модерната униформа е въведена през 1914 г., вдъхновена от произведения от епохата на Възраждането. През годините Ватиканът запазва традиционните елементи на униформата, като използва ковачи, за да осигури резервни части за тяхната броня. Миналата година Швейцарската гвардия обяви, че ще замени емблематичната каска с PVC такава, която е по-лека и по-евтина от металните ѝ предшественици. Това не е тривиално нещо - тъй като войниците прекарват много време на открито на слънце, шлемовете ще станат неприятно горещи, дори до точка, в която почват да горят.

Първата партида от 98 от новите шлемове (120 са били поръчани) бяха доставени на Ватикана на 22 януари, на 513-ата годишнина от основаването на гвардията. Тези нови каски са проектирани с помощта на сканирани каски от XVI век и са отпечатани само за 14 часа с помощта на 3D принтер HP за разлика от по-старите метални, за които са необходими почти 130 часа.

Новите шлемове също са значително по-леки (тежат 570 грама, а тези, които те заместват, са с тегло 2 кг), а също са устойчиви на UV лъчи и включват вентилационни слотове, за да запазят по-хладни главите на войниците. Също така няма компромис по отношение на сигурността на войниците. Според говорителя на Швейцарската гвардия те се използват за церемониални цели като папски маси и държавни посещения.

3D печатът измина дълъг път през последното десетилетие и това е интересен пример за това, къде може да бъде полезен в ежедневието. Разбира се, 3D принтирането е използвано във всичко - от построяването на къщи до части за ракетни двигатели и до прототипиране на подводници за изграждане на костюми от Star Wars. Този случай не е толкова драматичен, но е добър пример, когато технологията може да подобри съществуващия елемент, като същевременно запази традиционния си дизайн и стил.