В световен мащаб самоубийството е третата най-честа причина за смъртност на хора между 10 и 24 години - статистика, която е изключително плашеща на фона на силата, с която еволюираме и напредваме технологично. Сякаш с увеличаването на силата на технологиите и здравата им хватка върху живота ни самият той става все по-крехък и чуп­лив, а собствените ни, човешки сили се оказват неспособни да го задържат. Според Световната здравна организация през 2020 година приблизително 1.53 милиона души ще посегнат на живота си. А разговорът за обвързаността на социалните медии и кибертормоза със случаи на самоубийство става все по-сериозен.

Докъде обаче ще стигне този тип наблюдение и няма ли да навлезем в дистопия?

Доказателствата, че социалните мрежи и използването им влияе неимоверно на поведението на хората - и най-вече на тийнейджърите, - се трупат, а по-лошото е, че това влия­ние може да се обвърже и със зачестилите случаи на депресия и тревожно разстройство при тийнейджъри. Според изследване, идващо от университета в Сан Диего, САЩ, повишената употреба на смартфони директно се обвързва с повишената депресия, опити за самоубийство и самоубийства сред тийн­ейджъри. Изследването сочи, че усещането за безсмисленост на живота и мислите за само­убийство са нараснали с 12% от 2012 насам. При тийнейджърите, които прекарват пет или повече часа на ден на смартфон, лаптоп или таблет, близо 50% са казали, че са обмисляли самоубийство поне веднъж. И тъй като главното нещо, за което тийнейджърите ползват мобилните си устройства, са именно социалните мрежи, усещането, че проблемът се корени именно там, започва да става все по-силно.

Но какво ще стане, ако обърнем монетата?

След вече установения факт, че младите хора днес се влияят изключително много именно от Facebook, Twitter и другите популярни социални мрежи, простата логика кара специалистите да се замислят за ползата, която би могло да се извлече от това влияние. Тийнейджърите вече са там - как това може да се използва, за да се предпазят те от подобни негативни мисли?

Повечето социални мрежи имат опция за докладване на потенциални самоубийци.

Социалните мрежи се заемат с това, като първоначално въвеждат опцията за съобщаване на тревожен пост - ако приятел на човек види, че той е публикувал нещо, индикиращо, че смята да се самонарани или е в беда, той може да препрати поста към администраторите на платформата. Те от своя страна разглеждат случая и преценяват дали да се свържат с потребителя, чийто пост е по-особен, и да го посъветват да потърси специализирана помощ. Facebook работи с Националната линия за превенция на самоубийства, към която насочват потребителите си. В Twitter принципът е съ­щият - след съобщен пост администраторите го разглеждат и се свързват с човека. В Instagram притеснителната снимка се премахва и социалната мрежа отново прави връзка с потребителя. При Snapchat, вместо директно съобщаване за тревожен пост, има форма за попълване, наречена Safety Concern, в която може да се обозначи притеснение за потенциално самоубийство или самонараняване. Тогава на потребителя в опасност отново се изпращат контакти на горещи линии за помощ и полезни организации.

Въпреки опитите на социалните мрежи да противодействат на самоубийствата ефикасността на метода с докладването на постове не е доказана. Време е за нещо ново.

И то идва под формата на изкуствен интелект.

Точно преди една година Facebook за пръв път разкри своите нови инструменти за превенция на самоубийства - изкуствен интелект (AI) с технология, способна да засича коментари и постове в социалната мрежа, които „вероятно включват мисли за самоубийство“. След улавянето на тези посто­ве, те се препращат към екипите на Community Operations на компанията, отговарящи за потребителското изживяване 

Изкуствен интелект ще започ­не да следи за притеснителни постове във Facebook.

Социалната мрежа създаде и нов инструмент в Messenger, съвместно с линии за психологическа помощ в Щатите. Целта е да се направи достъпен контакта през чат директно към организации, които могат да помогнат с подкрепа при нужда. Facebook Live също получи ъпгрейд - в тази си функция социалната мрежа тества, отново чрез изкуствен интелект, как да изпрати доклад за видеото към компанията и в същото време да се свърже с човека. Ако AI установи притеснително съдържание в тази функция, той автоматично ще предложи на човека, който го стриймва, да се свърже с гореща линия за психологическа помощ. В края на 2017 г. Марк Зукърбърг обяви, че изкуственият интелект, служещ за предотвратяване на потенциални самоубийства е обновен и вече работи още по-добре. Отделно, само през последния месец, благодарение на него над 100 пъти спешни екипи са изпратени на място, за да помогнат на хора в беда.

Той добави, че в бъдеще това AI ще може да разбира още по-добре тънките нюанси на постовете и да установява прецизно не само намерения за самоубийство, но и онлайн тормоз и разпространяване на омраза в интернет.

Оказва се, че това е на път да стане популярен метод за превенция.

През януари 2017 г. стана ясно, че канадското правителство е влязло в партньорство с компанията за изкуствен интелект Advanced Symbolics, с помощта на която ще се опита да предвижда повишаване на регионални опити за самоубийство чрез следене на постове в социални мрежи. Разработчикът ще анализира постове от 160 000 профила и ще търси тенденции и модели, които сочат към потенциални самоубийствени намерения. Компанията ще се опита да предвиди в кои части на Канада е вероятно да скочи броят на хората, които могат да посегнат на живота си и поведения, включващи опити за самонараняване.

Ще се следят и постове, в които индивиди изразяват желание да посегнат на себе си, заплашват, че ще го направят или споделят план за това. Канадското правителство ще засили присъствието на организации, спомагащи превенцията и помощта към хора в депресия, обмислящи самоубийство, в областите, където изкуственият интелект открие струпване на такива постове.В случая целта е по-скоро да се изолират „горещи“ зони, където да се позиционират квалифицирани екипи и организации. Проектът вече стартира и ще завърши през юни, като има възможност програмата да бъде удължена и до година време.

Следенето на социалните мрежи може да се окаже добър способ за превенция на самоубийства.

Така Advanced Symbolic се заема с нелеката задача да определи точно как изглежда поведението на потенциалния самоубиец в социалната мрежа. Нещо, което е колкото сложно, толкова и необходимо, за да се засилят мерките за справяне с нещо, което вече се е превърнало в глобална епидемия. Ерин Кели, изпълнителен директор на компанията, казва, че тя е единствената в света, която с абсолютна точност е успяла да предвиди Brexit, резултата от последните президентски избори в САЩ и канадските избори през 2015 г. Прецизността на изкуствения интелект, постигнал този вид предвиждане, сега ще се приложи за една още по-важна и благородна цел: намаляването на самоубийствата първо в Канада, а после може би и в глобален мащаб. Остава само един важен въпрос и той е:

Ще нарушат ли тези методи лич­ното пространство на хората?

Аdvanced Symbolics са на мнение, че когато AI търси трендове и модели, а не изолира индивидуалния профил, нещата остават професионални и в никакъв случай не нарушават неприкосновенността на личното пространство и данни. Кентън Уайт, главен учен в компанията, казва, че „би било малко откачено, ако създадем нещо, което следи какво говорят хората онлайн, а после правителството се свързва с тях и им казва: „Здравейте, нашият компютър с изкуствен интелект смята, че е възможно да се самоубиете“.

Вместо това технологията на Аdvanced Symbolics разбира в кой район е вероятно да нараснат случаите на самоубийство, проследявайки постовете от места, където вече е имало увеличаване на тези случаи, и прилагайки наученото в социалната мрежа в бъдеще. От компанията добавят, че се подбират само публични постове, за да се създаде представителна извадка от населението в конкретна зона и да се наблюдава поведението онлайн без директно намесване в него.

Този подход очевидно е директно противоположен на този на Facebook - изкуственият интелект на социалната мрежа анализира както публичните, така и скритите публикации на хората, както и техните лични разговори в Messenger. Така остава отворен въпросът за това, дали не навлизаме още по-дълбоко в територия, в която властва Големия брат, и дали неприкосновеността на споделянето онлайн, което не е публично, няма да се наруши веднъж завинаги. Идеята, че Facebook проактивно сканира съдържание и създава напрежение сред много потребители и дистопичен страх от това, как би могла да се приложи тази технология в бъдеще, без дори да разберем. Ползата от изкуствения интелект, проучващ и спасяващ хора от самоубийство, не е под въпрос, но злоупотребата с възможностите му съвсем не е изключена. Остава само надеждата, че няма да се стигне твърде далеч с нея.