Една от основните причини Huawei да успее да се превърне от компания, чието име никой не знае как да произнесе, в третия най-голям производител на смартфони е добрият подход в предлаганите модели. За всеки скъп и бляскав флагман Huawei предлага lite версия, която не е толкова способна, но е значително по-достъпна. Със серията Mate 10 обаче компанията направи стъпка, която сякаш никой не очакваше. Mate 10 lite не е просто поредният lite модел, който скромно живее в сянката на флагмана, а достъпен смартфон, който успява да се отличи.

Премиум за всеки

Първото, което прави впечатление в Mate 10 lite, е външният вид, който е като микс между Mate 10 Pro и P10. Отпред е дисплеят със съотношение 2:1, който е обграден от минимална рамка и в общи линии изпълва цялото лице на телефона. Над него има LED светлинен индикатор, като там е и двойната предна камера, която на практика не се забелязва, ако не я потърсите. Шасито е алуминиево и има много качествена и консистентна изработка, като на иначе плоския гръб е изпъкналият панел за двойната основна камера, както и сензорът за пръстови отпечатъци.

Усещането в ръката от Mate 10 lite е за много по-скъпо устройство, отколкото всъщност е, като безрамковият дизайн само допълва качествената изработка. За нея говорят някои дребни детайли, които обаче оставят впечатление. Например слотът за SIM/microSD картите се слива почти перфектно с шасито. Също така бутоните за заключване и контрол на звука са изключително приятни, кликаеми и осезаеми при натискане.

В долната част Mate 10 lite има жак за слушалки, което е сред позитивните придържания към отминаващи стандарти. Не такъв е случаят с входа за зареждане, който разчита на microUSB. Това е искрено изненадващо за модел от 2017, бил той и в средния ценови клас.

Отличителен поглед

Двойните камери са една от най-търсените функции в последните години, като причината са резултатите, които предлагат. Mate 10 lite има две двойни камери, което е голям фокус и повод за гордост за Huawei, тъй като това е първият им такъв модел. Реално обаче само две от камерите правят снимки, докато другите се използват като сензори за дълбочина, които да отключат ефектите за размазване на фона, или т.нар. боке.

Основната камера има 16 MP сензор с f/2.2 бленда и фазов автофокус, като до нея е 2 MP сензор за дълбочина и единична LED светкавица. Отпред пък е 13 MP камера с f/2.0 обектив, която отново е придружена от 2 MP камера, събираща данни за дълбочината на кадрите, както и светкавица. Така и двете камери имат работещ портретен режим с възможност за разкрасяване, но различните режими на блендата са достъпни само с основната камера на гърба.

Качеството на снимките от основната камера е добро за класа, в който попада Mate 10 lite. На дневна светлина кадрите са с добър динамичен обхват, добри детайли и ниски нива на шум. При ниска светлина обаче не бива да очаквате кой знае колко, тъй като цветният шум стига до много високи нива и кадрите бързо губят качеството си. При всички положения снимките са подходящи за споделяне в социалните мрежи, но ако имате по-големи амбиции в мобилната фотография, вероятно ще останете разочаровани.

Колкото до селфитата, те могат да са буквално изумителни благодарение на портретния режим. За тях вече писахме, като само ще спомена, че кадрите са с приятни цветове и изглеждат изненадващо добре. Повече за тях вижте тук.

Голям, но удобен екран

Свързващият елемент между Mate 10 lite и Mate 10 Pro е дисплеят, който и в двата модела е със съотношение 2:1. Това го прави по-удобен при работа с една ръка, без да има компромиси при размера. При Mate 10 lite имаме 5.9-инчов IPS LCD панел с 1080p резолюция, който предлага чудесни детайли. Цветовете му са по-ярки и “живи”, отколкото обичам, като няма различни режими, с които да ги промените. За щастие липсата на реализъм не е драматична и след няколко дни ще свикнете.

Яркостта на екрана е добра, което е много приятно предвид плътното черно. При ярка слънчева светлина ще трябва да увеличите яркостта на екрана си, но като цяло няма да срещнете проблеми при всякакви условия. У нас телефонът пристига с предварително залепен протектор, който променя малко впечатлението от картината, но пък предпазва екрана от надраскване.

Балансирана мощ

Mate 10 lite е оборудван с осемядрения чипсет Kirin 659 на Huawei, придружен от 4 GB RAM и 64 GB вътрешна памет. Работата му е напълно в унисон с очакванията за модел от среден клас, като всичко работи гладко, с минимални забавяния и засечки. Спокойно можете да очаквате телефонът да подкара всички тежки приложения и игри, макар и след малко зареждане. Интересна е липсата на 5 GHz Wi-Fi и NFC, като за сметка на това е наличен Bluetooth 4.2. Батерията е финалният детайл, като нейният капацитет е 3340 mAh и издържа без проблем пълен ден без зареждане. За съжаление сред липсите е и функция за бързо зареждане, така че 30 минути в контакта дават едва 33%, а до 100% ще ви трябват над два часа.

Софтуерът е Android 7 Nougat с EMUI 5.1, който ще е позната територия за всеки, сблъсквал се с модел на Huawei. Обещанията на компанията са да има ъпдейт до Android 8, като все още няма официална информация кога ще се случи това. Дори и с по-стария софтуер обаче Mate 10 lite работи бързо и безпроблемно, като има десетки добавени функции и възможности за персонализация.

Като lite модел Mate 10 lite има своите недостатъци, като липсата на най-бързия WiFi стандарт или не чак толкова впечатляващата камера. Това обаче е модел от среден клас, който има FullView екран като на двойно по-скъпия си събрат, портретен режим за основните снимки и селфитата, добър живот на батерията и изключителна изработка, която дава усещане за много по-скъп телефон. Всичко това прави Huawei Mate 10 lite един от най-привлекателните телефони в класа си, който със сигурност заслужава внимание.