Хората сме любопитни същества, които имат нужда да знаят всичко. От зората на цивилизацията ни задаваме въпроси - как работят нещата, откъде идват и накъде отиват. Досега сме успели да се справим в търсенето на отговорите на голяма част от мистериите на света и вселената ни. Но ръка за ръка с всеки решен въпрос вървят неразрешими енигми, които не дават мира и на най-брилянтните умове на света.

Тъмната енергия

Предполагаме, че тази мистериозна сила или елемент съставя 70% от вселената. Може би тя е свойство на гравитацията? Или пък влиянието на невидими за нас паралелни вселени или измерения? Във всеки случай тя изглежда е отговорна за по-бързото разрастване на вселената ни.

Възможното решение: WFIRST

През следващото десетилетие NASA планира пускането в експлоатация на своя Wide Field Infrared Survey Telescope (WFIRST), който ще изследва въпроса, дали забързването в разширяването на вселената ни е енергиен или гравитационен феномен.

Тъмната материя

Както с тъмната енергия, откриването на тъмната материя е възможно заради гравитационните аномалии, които тя предизвиква. За да се опитат да я обяснят, физиците се уповават на теории за паралелни измерения, топологични дефекти във време-пространството и дори търсят пробойни в теорията на относителността.

Възможното решение: Euclid

Проектът, предложен от Европейската космическа агенция (ESA), ще стартира през 2020 г. Основната му цел е да изследва същността на тъмната материя чрез точно измерване на скоростта на разширяване на вселената ни.

„Стрелката на времето“ (ентропия)

Всички знаем, че посоката на времето е асиметрична - то се движи само напред и едно счупено яйце няма как изведнъж да стане отново цяло. За феномена често е обвиняван Вторият закон на термодинамиката („хаосът трябва да се увеличава“) и, естествено, тъмната енергия. Някои учени пък говорят за времето преди времето - епоха преди Големия взрив, когато времето се е движело наобратно.

Възможното решение: Базирани в Космоса обсерватории за наблюдение на гравитационните вълни

Около 2030 г. суперчувствителни сензори може би ще успеят да засекат „вълничките“ в Космоса, които са остатъчна енергия от Големия взрив. Приемете ги като пракосмически фосили, в които може би е кодиран отговорът какво е било преди създаването на вселената ни.

Шизоидният космос

Защо материята доминира над антиматерията? Те са равни, но срещуположни. По време на ранните години на Вселената всъщност е било по-логично тези два антипода да се сблъскат и унищожат един друг. Вместо това във вселената е останала достатъчно материя, която да образува милиардите галактики, звезди, планети и дори живот. Как се е случило всичко това?

Възможното решение: LHCB детектора на ЦЕРН

През следващите години т.нар. „Красив експеримент“ (The Beauty Experiment) в Големия адронен колайдер в ЦЕРН ще се опита да намери отговор на енигмата, която представлява отношението материя-антиматерия чрез изучване на интеракции­те между частиците кварки, наречени b-hadron.

Новите светове 

Имали ли сте чувството, че нещо, което правите, вече се е случвало? В това може да има повече истина, отколкото предполагате. Нашата вселена може да е само едно от безброй повторения. Една вселена сред многото, съставляващи мултивселената. И кой знае какви пермутации се срещат в другите вселени.

Възможното решение: PRISM

Предстоящи проекти като Polarized Radiation Imaging and Spectroscopy Mission (PRISM) на ESA ще съставят карта на космическия микровълнов фон с безпрецедентно висока резолюция. Именно чрез тях ще бъде възможно да уловим радиа­ционните белези на други вселени освен нашата.

Струнната теория (Теория на струните)

От 10 до 26 други измерения. Частици, по-малки и от кварки. Добре дошли в странния свят на теорията на струните или струнната теория, където хармонии от едноизмерни струни създават вселени. Проблемът? Как доказваш съществуването на нещо, което е на практика неприложимо в нашия триизмерен свят? 

Възможното решение: астрономически измервания

Прецизни измервания на космически тела извън рамките на Слънчевата система, извършени от бъдещи поколения ултрачувствителни телескопи, могат да засекат нарушения в принципа на еквивалентността на Айнщайн. Според някои учени тези аномалии ще докажат истинността на струнната теория.

Какво сме ние?

Има живот във вселената. Ние сме доказателството за това. Но ограничен ли е той до Земята, или е еволюирал и някъде другаде? Съществуват ли някъде там други умове като нашите, които си задават същите въпроси като нас? Или ние наистина сме уникални? Случайно развито съзнание в купчина електрони и протони…

Възможното решение: Breakthrough Listen

Тази 100-милионна инициатива, финансирана от руския милиардер Юрий Милнър, цели да сканира най-близките звезди и галактики за радио или оптични сигнали с интелигентен произход. Това е най-подробното SETI изследване към момента. Към 9 май 2017 г. са сканирани над 692 звезди.

Откъде идваме?

Всички знаем, че време-пространството ни се е появило преди 13.5 млрд. години с Големия взрив. Но наистина ли това е началото на вселенската ни история? Какво е имало преди това, ако изобщо е съществувало нещо? Родена ли е вселената ни от сблъсъка на две други паралелни вселени? Или от пък произлиза от избухването на звезда от четвъртоизмерна вселена? Или всичко е свързано със случайна квантова реакция? Истината е, че надали някога ще намерим действително изчерпателен отговор на този въпрос…

Възможното решение: Energetic X-Ray Imaging Survey Telescope

Бъдещите космически телескопи ще могат по-добре да изучават светлината от далечни гама-лъчеви избухвания, които може да пазят доказателства за т.нар. Теория на затворената квантова гравитация. Според нея Големият взрив е резултат от сриването на пространство, съществувало преди вселената ни.

И накъде отиваме?

Как ще приключи всичко? Ще се разцепи ли време-пространството ни? Ще избухне ли изведнъж цялата ни вселена? Или ще се свържем чрез квантов тунел с друга вселена? А може би бъдещите поколения хора ще са развили такива способности, че дори ще могат сами да манипулират време-пространството? И съответно - случайно да се самоунищожат? Само времето ще покаже.

Възможното решение: бъдещи телескопи

Нови телескопи като James Webb Space Telescope (на снимката) и детектори на гравитационни вълни като eLISA на ESA или LIGO на NASA ще ни помогнат да изчислим с точност скоростта на космическата експанзия и може би, само може би, ще ни позволят да предвидим бъдещето на вселената ни.