До 20 март Северният полюс ще остане забулен в мрак. В момента там е зима, но и да не беше - очакваме там да е много студено през цялата година. Сега обаче необичайно и потенциално историческо разтапяне именно в тази зона хвърли учените в недоумение. Според анализите температурите на Северния полюс са се вдигнали толкова, че са достигнали около 2 градуса по Целзий по данни на US Global Forecast System. А това е нещо, което не се е случвало никога досега по това време на годината.

Зак Лайб, климатичен изследовател от университета "Ървин" в Калифорния, потвърждава, че измерената температура е около 30 градуса по Целзий над нормалната и е първата такава, засечена през февруари. Лайб казва, че това е поредният знак за огромните климатични промени през последните две години. Някога подобни температури са били по-скоро аномалия, днес те стават все по-чести и по-чести, показва изследване, публикувано още миналата година. Водещият автор на научния труд Робърт Греъм казва, че между 1980 и 2010 година такива температури в Арктика са засичани само четири пъти. Но точно толкова пъти са засечени и само за последните пет зими.

 

Учените са шокирани и от откриването на незаледени води на север от Гренландия – зона, която обикновено е покрита с много дебел и стар лед. Майк Макферин, специалист по ледовете от университета в Колорадо, сподели в Twitter, че този факт го тревожи дори повече от високите температури на Северния полюс. Оказва се, че на северния край на Гренландия в продължение на около 61 часа, температурите са останали над точката на замръзване. Пореден рекорд, който не се е случвал досега (най-дългото засичано време преди това е 16 часа, през 1980 г.). В един момент температурата се е вдигнала с над цели 6 градуса по Целзий. Алек Пети, учен от NASA, пък казва, че това е „най-лудата зима“ до момента и това съвсем не е преувеличение.