При наличието на злокачествени тумори в тялото първата препоръка е те да се премахнат. Но дори при най-щателно изчистване, понякога ракови клетки остават заседнали в тъканите, без да могат да се установят в момента на операцията. Обикновено това води до рецидиви и именно този проблем с „невидимия рак върху привидно здрави тъкани“ кара учени да създадат MasSpec Pen – устройство, силно наподобяващо химикалка, което може за 10 секунди да определи дали дадена тъкан съдържа ракови клетки.

Прототипът, публикуван в изследване, работи чрез капка вода, която се поставя върху конкретно (съмнително) място в тъканите. Тя привлича в себе си молекули от средата, в която се намира, и ги анализира чрез нещо, наречено масспектрометър – доста по-голямо устройство, което бързо измерва количеството химически вещества. Така системата дава знак дали в тъканите има ракови клетки или всичко е нормално.

MasSpec Pen може да помогне по време на операция лекарите да разберат дали са изчистили целия опасен участък. За момента той е тестван на 253 проби от пациенти и е демонстрирал точност от 96%.