Американската компания SpaceWorks разработи метод, който ще позволи на астронавтите, които ще бъдат пратени на Марс, да изпаднат в състояние на „летаргичен сън“ за времето, необходимо за полета до Червената планета. Според създателите на технологията тя ще позволи пътуването до Марс да стане неусетно за космонавтите, както и ще направи полета далече по-евтин. Размерът на космическата совалка ще бъде 5 пъти по-малък, ако хората в нея в състояние на сън, а храната и водата, които ще са им необходими, ще спаднат до 3 пъти.

Технологията се състои в това, че астронавтите ще бъдат въведени в състояние на „терапевтично вцепенение“ в продължение на 90 до 180 дни, колкото ще трае пътешествието. Според учените това състояние е близко до сън и може да се постигне с помощта на изкуствено понижаване температурата на тялото чрез въвеждане на течен охладен газ през носа. Техниката позволява да се намалява температурата на тялото с 1 градус за час. След достигане на температура от 32 градуса човекът изпада в летаргично състояние, в което може да прекара много дълго време. Прекратяването на инхалацията с охладен газ пък ще изведе астронавтите от сън веднага след кацането им на Марс.

За да се поддържат жизнените функции по време на пътуването, на астронавтите ще им бъде давана храна и вода венозно, а електрически стимулатори периодично ще свиват мускулите, за да се предотврати загубата на физическа сила. Разработчиците на метода уверяват, че веднага след излизане от принудителния сън космонавтите ще могат да започнат своето изследване на Марс. Според източниците от NASA са взели на сериозно този метод, като се очаква да го приложат в бъдещите си мисии до Червената планета.