Екип учени от MIT предлага ново решение на проблема със съхраняването на непредвидимата производителност на електричеството от вятър и слънчева енергия. Новата батерия комбинира евтиния антимон с евтиното олово за ефикаснa и - познахте - евтина батерия.

Слоевете разтопен метал с различни плътност и заряд са разделени от разтопена готварска сол – електролита в батерията. Предимствата на течните батерии са немалко. По-дълъг жизнен цикъл и по-евтино, лесно и екологично производство дори при необходимост от огромен капацитет например.

Предишните подобни опити са правени с антимон-магнезиеви батерии, но температурата на топене на магнезия е твърде висока, за да бъде практична – за нормална работа батерията изисква температури над 700 градуса по Целзий. Оловото е по-евтино от магнезия и с по-ниска точка на топене – под 500 градуса.

Опростен модел на батерията се вижда на изображението – негативният електрод е познатият ни от литиево-йонните батерии литий, а положителният – сплав между антимон и олово. Коефициентът на задържане на енергията на батерията е 70% - под една трета от вкарания ток се губи. Животът е впечатляващ, сравнен с батериите, които използваме – за десет години губи само 15% от първоначалния си капацитет. Според екипа индустриален модел на тези батерии, използван за соларни полета или ветрогенератори, би струвал около 500 долара на киловатчас генерирана електрическа енергия, а тестовете продължават с още по-евтини и ефективни материали.